رفتن به بالا

سایت خبری ، سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی ایران

شنبه - ۰۲ / بهمن / ۱۴۰۰


  • ۱۱:۲۱:۲۷ | ۰۴ / شهریور / ۱۳۹۷
  • کد خبر : OTI0
  • چاپ خبر : طرف مقابل به تعهداتش عمل کند ما هم وفـادار خواهیم ماند!

امتحانات نیمسال تحصیلی دوم که به پایان می‌رسد، بسیاری از دانشجویان ترجیح می‌دهند فرصت را مغتنم شمارند و برای جبران کم‌کاری‌های خود در طول ترم یا فارغ‌التحصیلی زودهنگام در ترم‌های تابستانی شرکت کنند، اما تحصیل در ترم‌های تابستانه کمی با تحصیل در سایر نیمسال‌های تحصیلی متفاوت‌تر بوده و با شرایط و ضوابط بسیار خاصی همراه است.

به گزارش دانشگاه چه خبر، امتحانات نیمسال تحصیلی دوم که به پایان می‌رسد، بسیاری از دانشجویان ترجیح می‌دهند فرصت را مغتنم شمارند و برای جبران کم‌کاری‌های خود در طول ترم یا فارغ‌التحصیلی زودهنگام در ترم‌های تابستانی شرکت کنند، اما تحصیل در ترم‌های تابستانه کمی با تحصیل در سایر نیمسال‌های تحصیلی متفاوت‌تر بوده و با شرایط و ضوابط بسیار خاصی همراه است. بسیاری از دانشجویان با گذراندن این واحد‌ها به علت عدم آگاهی از ضوابط و شرایط آن مجبور می‌شوند این واحد‌های درس را در نیمسال‌های بعدی دوباره بگذرانند. «فرهیختگان» در این گزارش به سه سوال پرتکرار دانشجویان پاسخ می‌دهد.

  حضور و غیاب در ترم تابستان به چه صورت است؟

حضور و غیاب در ترم‌های تابستانه دانشگاه‌ها از اهمیتی به مراتب بالاتر از حضور و غیاب در سایر ترم‌های تحصیلی برخوردار است و شرایط و ضوابط آن همان‌طور که گفته شد، کمی متفاوت‌تر از حضور و غیاب در سایر ترم‌های تحصیلی است. بسیاری از دانشجویان ترم تابستان را در دانشگاهی غیر از دانشگاه خود ثبت‌نام می‌کنند و از قوانین آن به خوبی آگاهی ندارند، مطابق آیین‌نامه ترم‌های تابستانه، دانشگاه‌های برگزار‌کننده ترم تابستانی باید برگزاری کلاس‌های خود را به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که برای هر درس ارائه‌شده در این ترم، ۱۶ جلسه برگزار شود، اما ممکن است با توجه به نوع دروس (عمومی، تخصصی، عملی یا آزمایشگاهی) ساعت برگزاری جلسات درسی کوتاه یا طولانی باشد. با این حال بد نیست بدانید دروس دو واحدی ۶ ساعت در هفته، دروس سه واحدی ۹ ساعت در هفته و دروس چهار واحدی ۱۲ ساعت در هفته تشکیل خواهد شد. حضـور دانشجو در تمام جلسات مربوط بـــه هـــر درس (مجازی به صورت آنلاین و عملی، به صورت حضوری) الزامی است و چنانچه حضور دانشجو در هر درس از سه‌شانزدهم مجموع ســـاعات آن درس کمتر باشد، مطابق ضوابط ترم‌های تابستانه دانشجو از حضور در امتحان محروم می‌شود و این غیبت‌ها بـــه منزله نمره صفر در آن درس منظور خواهد شد. علاوه‌بر آن باید به این موضوع هم توجه شود که دانشجویان به هر دلیلی در کلاس‌های درسی غیبت کرده باشند، شهریه پرداختی آنها عودت داده نخواهد شد.

  شرایط حذف دروس در ترم تابستان به چه شکلی است؟

اما با این حال ممکن است دانشجویان به هر دلیلی نتوانند در کلاس‌های درسی ترم تابستان شرکت کنند و مطابق ضوابط و قوانین ترم تابستانی برای این‌گونه دانشجویان نمره صفر منظور می‌شود، اما یکی از راهکاری‌هایی که برای برون‌رفت از این مشکل به ذهن دانشجویان خطور می‌کند، حذف اضطراری آن درس است که از این طریق، دست‌کم مانع از درج نمره صفر در کارنامه درسی‌شان شود. اما این موضوع دارای شرایط و ضوابطی بسیار خاص است که دانشجویان به سادگی نمی‌توانند اقدام به این کار کنند. مطابق آیین‌نامه ترم تابستانی دلیل دانشجویان برای عدم‌حضور و همچنین حذف درس باید موجه بوده باشد و ارائه دلیل و تشخیص موجه بودن باید تا قبل از شروع زمان امتحانات صورت گیرد، در غیر این‌صورت طبق ضوابط نمره صفر در درس یا دروس موردنظر منظور خواهد شد.

  نمره قبولی در ترم تابستان چند باید باشد؟

اما موضوعی که بسیاری از دانشجویان از آن غافل هستند، نمره‌های قبولی در ترم تابستانی است که برخلاف سایر نیمسال‌های تحصیلی که حدنصاب‌های آن در مقطع کارشناسی نمره 10 است، در ترم تابستان به دلیل آنکه تعداد دروس اخذشده در این نیمسال محدود (حداکثر ۶ واحد) است، نمره قبولی در ترم تابستان دانشگاه‌ها نمره ۱۲ است و دانشجویانی که نمره‌ای کمتر از این نمره کسب کنند، آن درس در کارنامه آنها به منزله «درس مردود شده» به حساب می‌آید و دانشجویان باید مجددا آن درس را در سایر ترم‌های تحصیلی اخذ کنند.


اخبار مرتبط

نظرات

آخرین اخبار

کیمیا سامانه