رفتن به بالا

سایت خبری ، سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی ایران

شنبه - ۰۶ / آذر / ۱۴۰۰


  • ۱۱:۵۴:۳۹ | ۲۷ / مرداد / ۱۳۹۷
  • کد خبر : ODg4
  • چاپ خبر : طرف مقابل به تعهداتش عمل کند ما هم وفـادار خواهیم ماند!

معاون پژوهشی وزارت علوم از الزام اعضای هیات علمی جوان دانشگاه‌ها برای گذراندن دوره‌های تخصصی شش ماهه از سال ۹۸ خبر داد.

به گزارش دانشگاه چه خبر، دکتر مسعود برومند در نشست معاونان پژوهشی دانشگاه‌های کشور که امروز در وزارت علوم برگزار شد، با بیان اینکه از سال ۹۸ اعضای هیات علمی جوان کشور باید شش ماه دوره‌های تخصصی مربوط به دروسی که خوانده‌اند را بگذرانند، گفت:  این دوره‌ها به صورت نیمه وقت و تمام وقت خواهد بود و برای شرایط استخدامی این افراد الزام آور است.

معاون پژوهشی وزارت علوم خاطرنشان کرد:  طرح فوق برای دیگر اعضای هیات علمی به صورت اختیاری خواهد بود و امتیاز مثبت برای آنها خواهد داشت.

وی با اشاره به اجرای طرح ساز و کار اختصاص بودجه‌های پژوهشی در وزارت علوم، اظهار کرد: از ابتدای مهر ماه این طرح اجرا می شود، در واقع این طرح در تمامی حوزه‌ها از جمله علوم انسانی، فنی و مهندسی و هنر نیازهای کشور را به صورت فراخوان اعلام می‌کند و اعضای هیات علمی برای رفع این نیازها گرنت علمی دریافت خواهند کرد.

معاون پژوهشی وزارت علوم خاطرنشان کرد: طی چهار هفته آینده اولین ویرایش طرح فوق به دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی ارسال خواهد شد.

تمرکز بخش پژوهش بر مشکلات زیست محیطی

به گفته وی، موضوع توسعه کارآفرینی، مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری از برنامه‌های معاونت پژوهشی وزارت علوم به شمار می‌رود که در این راستا به موضوع افزایش کیفیت توجه خواهد شد.

برومند اضافه کرد: در حال حاضر دستاوردهای خوبی در پارک‌های علم و فناوری و پژوهشگاه ها داریم اما نیازمند یک جهش وسیع هستیم.

معاون پژوهشی وزارت علوم همچنین متذکر شد: تمرکز بر چالش‌های ملی کشور به خصوص چالش‌های زیست محیطی از اولویت‌های وزارت علوم است که در این راستا برنامه‌ریزی های لازم را انجام خواهیم داد.

برومند در ادامه به ارتباط صنعت و دانشگاه پرداخت و گفت: باید بستری فراهم شود تا اعضای هیات علمی در همه حوزه‌های تخصصی خود بتوانند ارتباط دقیق و مستمر با بخش‌ها، دستگاه‌ها و سازمان‌های مربوطه خود داشته باشند.

وی عنوان کرد:  در حال حاضر طرح‌های صنعتی در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور اجرا می‌شود اما باید موضوع افزایش کیفیت را در این پروژه‌ها مد نظر قرار دهیم که در این راستا نیازمند مدیران تحقیقاتی هستیم، بنابراین باید برای تربیت این مدیران آموزش‌های لازم را ارائه کنیم.

نمی‌خواهیم دو دانشگاه تهران یا شریف داشته باشیم

معاون پژوهشی وزارت علوم خاطرنشان کرد: تمرکز بر برنامه محور کردن فعالیت‌های پژوهشی از دیگر اولویت های وزارت علوم است چرا که نباید فعالیت‌های پژوهشی بر اساس وظایف روزمره دنبال شود.

برومند با بیان اینکه شناسایی توانمندی اساتید، دانشجویان و دانشگاه‌ها در مناطق مختلف کشور بسیار مورد توجه است، افزود: ما نمی‌خواهیم دو دانشگاه تهران یا صنعتی شریف داشته باشیم بلکه هر دانشگاهی باید اولویت‌ها و برنامه‌های خود را به صورت منطقه‌ای و ملی دنبال کند.

به گفته وی،   شکل‌گیری تیم‌های پژوهشی بسیار مورد اهمیت است چرا که چالش‌های کشور نسبت به گذشته متفاوت‌تر شده و برای رفع آنها نیازمند فناوری‌های گوناگون و تیم‌های تخصصی هستیم.

معاون پژوهشی وزارت علوم اضافه کرد: یکی از نیازهای امروز وزارت علوم ایجاد نظام آماری است که در حال حاضر با معاونت‌های مختلف وزارت علوم صحبت کردیم و قرار است یک نظام آماری یکپارچه در این وزارتخانه تشکیل شود./ ایرنا


اخبار مرتبط

نظرات

آخرین اخبار

کیمیا سامانه