رفتن به بالا

سایت خبری ، سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی ایران

شنبه - ۰۶ / آذر / ۱۴۰۰


  • ۱۰:۲۵:۴۶ | ۲۷ / مرداد / ۱۳۹۷
  • کد خبر : ODg1
  • چاپ خبر : طرف مقابل به تعهداتش عمل کند ما هم وفـادار خواهیم ماند!

با ظهور اینترنت دسترسی به طیف گسترده‌ای از مجلات ضرورت یافت. یکی از شیوه‌های دسترسی به اطلاعات علمی، دسترسی به منابع الکترونیکی رایگان است. یکی از مزایای دسترسی رایگان این است که کتابخانه‌ها در موسسات کوچک‌تر که بودجه اندکی دارند می‌توانند دسترسی گسترده‌تری به منابع علمی داشته باشند.

به گزارش دانشگاه چه خبر، حجم روزافزون منابع اطلاعاتی نیاز به روزآمد شدن اطلاعات را می‌طلبد. این امر نشان می‌دهد که تنها کتاب کافی نیست و پای محمل‌های اطلاعاتی دیگر نیز در میان است که در دسترس‌ترین این منابع، مجلات هستند. مجلات نه‌تنها یک محمل اطلاعاتی روزآمدکننده دانش هستند بلکه تاثیر شگفت‌انگیزی در ارتباطات میان افراد به‌خصوص دانشمندان دارند. پیشرفت سریع علوم موجب شده است روزآمدی انتشار مطالب از اهمیت فراوانی برخوردار باشد. مجلات به‌دلیل تنوع و گستره مطالب در زمینه‌های گوناگون و اشاعه سریع اطلاعات، در قیاس با سایر محمل‌های اطلاعاتی دارای مخاطبان بیشتری در حوزه‌های مختلف هستند. از طریق مجلات است که سازمان‌ها و نهادهای مختلف می‌توانند به شیوه بهتری به برقراری ارتباط علمی با سایر جوامع و مراکز بپردازند. هنگامی که نخستین مجله علمی در سال 1665 منتشر شد به‌نظر رسید که این رویه می‌تواند راهی برای اشاعه یافته‌های نوین باشد. از آن زمان بود که به‌تدریج کار انتشار و توزیع نشریات را ناشران آغاز کردند، هرچند دانشمندان روی کارهای خود تمرکز داشتند.

با ظهور اینترنت دسترسی به طیف گسترده‌ای از مجلات ضرورت یافت. یکی از شیوه‌های دسترسی به اطلاعات علمی، دسترسی به منابع الکترونیکی رایگان است. یکی از مزایای دسترسی رایگان این است که کتابخانه‌ها در موسسات کوچک‌تر که بودجه اندکی دارند می‌توانند دسترسی گسترده‌تری به منابع علمی داشته باشند. اکثر مولفان دانشگاهی که خود یکی از مولفه‌های ارتباطات علمی هستند نسبت به دسترسی رایگان به یافته‌های علمی، نظر مثبت دارند. به‌عنوان نمونه هم‌اینک می‌توان مجلات رایگان را بخش برجسته‌ای از منابع علمی دانست که مورد استفاده رشته‌های مختلف دانشگاهی قرار می‌گیرند. افزایش شمار مجلات رایگان نشان می‌دهد الگویی جدید برای نشر علمی به‌سرعت در حال پیدایش و گسترش است. این مجلات در دسترس تمام افراد قرار دارند و همه می‌توانند به‌راحتی و آزادانه به نسخه‌برداری، توزیع و انتقال آنها بپردازند. مجلات الکترونیکی رایگان یک نمود عینی از نشر اینترنتی در قالب الکترونیکی هستند که موجب از میان برداشته شدن موانع زمانی و مکانی جهت بازیابی مقالات و دسترسی از راه دور به آنهاست. برخی از مهم‌ترین مزایای استفاده از مجلات الکترونیکی رایگان به شرح زیر است:کاهش هزینه چاپ به‌نسبت مجله‌های کاغذی و مقرون‌به‌صرفه بودن آنها. تسهیل، تسریع و کاهش فرآیند تولید و انتشار مقاله‌ها و اشاعه به‌موقع اطلاعات و در نهایت دسترسی به اطلاعات روزآمد در تمامی حوزه‌های علمی و پژوهشی.

بالا بردن میزان دسترسی به مقاله‌های علمی، افزایش میزان خوانندگان و در نتیجه افزایش احتمالی میزان استنادها به آثار علمی و افزایش ضریب تاثیرگذاری آنها.

رعایت اصل دسترسی آزاد برای تمامی خوانندگان.

بالا بودن تعداد خوانندگان مجله‌های دسترسی آزاد به‌نسبت مجله‌های چاپی.

نداشتن محدودیت تیراژ چاپ.

رایگان‌بودن مجله‌های دسترسی آزاد برای پژوهشگران و خوانندگان.

همگامی و هماهنگی با آخرین تحولات دنیای نشر.

اما باید توجه داشت که یافتن منابع الکترونیکی علمی رایگان معتبر و مورد اعتماد در محیط وب به‌مراتب دشوارتر از یافتن منابع چاپی است. وجود یک صفحه وب که به‌صورت یکپارچه منابع الکترونیکی رایگان را در اختیار کاربران قرار دهد، می‌تواند در دسترسی هرچه بهتر و سریع‌تر پژوهشگران به اطلاعات مورد نظرشان کارآمد باشد. آشنایی پژوهشگران و دانشجویان با مهم‌ترین و معتبرترین منابع الکترونیکی رایگان در محیط وب می‌تواند به آنها کمک کند تا در زمان کمتری بتوانند منابع مورد نیاز خود را بازیابی کنند.

 موتور کاوش ور ایز داک

این ابزار به کاربران کمک می‌کند تنها با وارد کلیدواژه مورد نظر به زبان‌های مختلف، منابع اطلاعاتی رایگان را در قالب‌های پی‌دی‌اف، ورد، پاورپوینت و... بازیابی کنند.

 راهنمای مجلات با دسترسی رایگان

این پایگاه، بیش از 10 سال است به‌صورت تخصصی فعالیت  و در همه رشته‌های دانشگاهی، مجلات الکترونیکی رایگان معتبر را عرضه می‌کند. امکان جست‌وجو و تورق مقالات و مجلات به‌صورت رایگان در این پایگاه برای همه کاربران فراهم است.

 دارت یورپ

بسیاری از پژوهشگران و دانشجویان برای پژوهش‌های خود نیازمند دسترسی به پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی هستند. پایگاه دارت یورپ، دسترسی کاربران را به‌صورت رایگان به متن کامل پایان‌نامه‌های دانشگاه‌های 15 کشور اروپایی فراهم می‌کند.

 اوپن پروکوئست

پایگاه پروکوئست را اغلب پژوهشگران می‌شناسند که عمده‌ترین فعالیت آن، ارائه پایان‌نامه است لیکن پایگاه پروکوئست بابت استفاده از این پایان‌نامه‌ها هزینه دریافت می‌کند؛ اما برای کاربرانی که استطاعت مالی یا تمایل برای پرداخت هزینه ندارند پایگاه دیگری به نام اوپن پروکوئست طراحی کرده است که امکان دسترسی رایگان به پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی را در کشورهای مختلف جهان فراهم می‌سازد. باید بیان داشت که از طرفی سپردنگاه‌های رایگان نیز امکان دسترسی به مجلات و به‌طور منابع الکترونیکی رایگان را فراهم می‌سازند. جهت تسهیل دسترسی به اطلاعات آزاد و علمی، پایگاه‌هایی ایجاد شده‌اند تا به‌صورت یکپارچه، امکان دسترسی کاربران به این اطلاعات را فراهم سازند. این سپردنگاه‌ها باید دارای جامعیت و دربرگیرنده اطلاعات معتبر و موثق باشند. یکی از معروف‌ترین و معتبرترین راهنماهای واسپارگاه‌ها، پایگاه اوپن دور است. این پایگاه، یک راهنمای موضوعی از سپردنگاه‌های آزاد دانشگاهی و تحقیقاتی است که از 2006 توسط دانشگاه لاند پایه‌ریزی شد. این پایگاه جهت افزودن اطلاعات به سیستم خود دست به انتخاب می‌زند و معمولا سایت‌هایی که نیاز به کلمه عبور دارند نمی‌پذیرد. هدف آن بررسی رشد دانش در مراکز دانشگاهی و فراهم‌آوری سیاهه جامع و مستند از سپردنگاه‌های رایگان است.

بنابراین باید بیان داشت که رشد جنبش دسترسی رایگان به‌صورت جزئی، در پاسخ به هزینه‌های کلان بسیاری از مجلات علمی هستند. با این حال با ظهور فناوری‌های نوین و برنامه‌های نرم‌افزاری، گردآوری و توزیع اطلاعات علمی، ارزان‌تر و دسترسی پژوهشگران به منابع آسان‌تر می‌شود.


اخبار مرتبط

نظرات

آخرین اخبار

کیمیا سامانه