رفتن به بالا

سایت خبری ، سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی ایران

شنبه - ۰۶ / آذر / ۱۴۰۰


  • ۱۴:۴۰:۱۳ | ۲۶ / آبان / ۱۳۹۶
  • کد خبر : MjA
  • چاپ خبر : طرف مقابل به تعهداتش عمل کند ما هم وفـادار خواهیم ماند!

بررسی پدیده اشرافیگری در بین متدینین/ حزب اللهی لاکچری!

به گزارش ... چرا حزب اللهی لاکچری؟ مگر حزب اللهی انواع و اقسام دارد؟ از نظر من نمی‌توان هم حزب اللهی بود، هم لاکچری...


لاکچری یا همان واژهای لوکس خودمان، به حزب اللهی واقعی که باید الگویش ائمه باشند نمی چسبد. مگر می‌شود ظواهر زندگی را به طور لوکس چید و توقع توجه به درون داشت؟ مگر می شود از جوانی که اوج دغدغه هایش در خریدن ساعت چند میلیونی و کفش فلان برند خلاصه می شود توقع جهاد داشت؟!


البته جهاد، آشکارترین وجهه آن است، و اگرنه جهاد اکبر مبارزه با نفسی است که چنین چیزهایی را طلب می‌کند...! به قول امام راحل (ره) «کاخ نشینی خوی کاخ نشینی می آورد...» در اینجا هم می‌توان گفت به دنبال لوکس دنیا گشتن، خوی لوکس پسندی در انسان ایجاد می کند.


حال خوی لوکس پسندی کجا و نشستن پای صحبت امیرالمؤمنین(ع) سادہ زیست کجا؟... شاید وقتی این مطلب را می خوانید خود را مستثنا از موج لوکس پسندی بپندارید، ولی با طرح نمونه ای ساده میشود تقسیم بندی بهتری در این زمینه داشت: یکی از این نمونه ها مسئله  ازدواج است، امر پسندیده ای که اکنون تبدیل به مشکل و معضل بزرگی شده است، اما چرا؟ مگر امام ما حضرت علی(ع) تنها با یک زره و شمشیر به خواستگاری برترین زنان عالم، حضرت فاطمه (س) نرفت؟ مگر پیامبر(ص) تنها دخترش را به خانه کوچک اما پر از ایمان حضرت علی(ع) روانه نکرد؟ کجای الگوی اسلامی این مراسمات پر زرق و برق پر اسراف را تایید کرده است؟


به واقع آیا دینی که ما داعیه دارانش هستیم همان اسلام حقیقی است؟ که اگر بود نباید این مسائل برای مذهبی ها هم تبدیل به مانع راه می شد! و واقعا جای تعجب دارد که چرا حزب اللهی ها به جای مبارزه با چنین تشریفات نادرستی، خود به سیل تجمل گرایان پیوستند و یا حداقل مخالفتی با آن ندارند! گویی سیرہ پیامبر(ص) فراموش گشته و ساده زیستی از محالات شده است.


 این تجمل پردازی ها تا جایی در میان ما عادی جلوه کرد تا به بخشی از فرهنگمان تبدیل شد و امروز حتی کسانی که وسع مالی شان نمی رسد، حاضر می شوند زیر بار قرض بروند تا این توقع نابجای ایجاد شده را به هر زحمتی که هست برآورده کنند تا نکند بعدها کمبودی در این اشرافی گری ها حسی شود!!!!


کاش کمی هم به باطن امور توجه کنیم. البته اگر ظواهر پر زرق و برق اجازه بدهند و این نکته را یادآور شویم که هرچقدر برای تجملات این دنیا تلاش کنیم جز زیان نخواهیم دید و از آن دنیا بیشتر غافل خواهیم شد.


دیگر سفره های به نام ائمه و بر ضد سیره آنها، با اشرافی گری و اسراف های آنچنانی نیازی به تشریح و تفصیل ندارد...


کم کم کار به جایی می رسد که همین حزب اللهی امروز که رگه هایی از لوکس گرایی - و به عبارت دیگر اشرافی گری- در او میبینیم، از «حزب اللهی اشرافی» تبدیل شود به «اشرافی» ای که دیگر مذهب و دینی در کردار و رفتارش دیده نمی شود. و وای بر آن روزی که بالای فرود آمده بر سر کفار اشراف، به سر حزب اللهی پندار های اشرافی نازل گردد...!!


اخبار مرتبط

نظرات

آخرین اخبار

کیمیا سامانه